Your portal to Puerto Rico Genealogy!

 

Hermann Ridder Junior High School
PS 98
Bronx, New York, USA
Class of 1968

 

 

Student Leadership

Ridder Medals For School Activities
Edward R. Maguire.................... Diana Alvarado Richard Graham
Honor Society............................ Diana Alvarado Robert Singleton
Glee Club................................... Hilaria Lopez Melvin Corbett
Orchestra................................... Michael Cruz  
Pen 'n' Ink.................................. Rene Morel  
Yearbook.................................. Suzanne Weir  
Ridder News............................. Robert Cuffey  
Ridder Patrol............................. Rene Morel Lorna Crumbly

Ridder Medals For Scholarship

English....................................... Dennis Mallory Juanita Brown
Social Studies............................. Stanley Bailey Debra Gomez
Science...................................... Barry Williams Dudley Rogers
Spanish...................................... Alicia Hernandez Emma Sanchez
French....................................... Elton Parks Olga Figueroa
Math. 9th Year........................... Barry Williams Alicia Herandez
Hebrew...................................... Linda Isom  
Health Ed. (Boys)...................... Roberto Cuffey Elton Parks
Health Ed. (Girls)....................... Carmen Brandi Cheryl McKnight
Home Economics....................... Juanita Polanco Esther Balson
Art............................................. Ana Maldonado  
Industrial Art.............................. Rene Morel  
Graphic Arts.............................. Francisco Rivera  

Special Awards

Hebrew (Heb. Culture Council).. David Conception Barry Williams
Home Eco. Charm Award.......... DeLanie Abney Neldy Rodriguez
Miller Citizenship Award............ Yvonne Nazario
Alamrie Joy
Jose Varela
Ceasar Hall
Mildred Draizen French Award... Carmen Hernandez  
Fleur de Lis................................ Luis Mulero  
Goodbody Award (Spanish)....... Israel Lopez  
Goodbody Award (French)........ Yvonne Velez  
School Art League Medal......... Sandra Lugo  
Governor's Committee of
         Scholastic Achievement......
Denise Murray Brenda Hidalgo
May B. Dean Medal for
         Physical Fitness..................
Janice Bentley  
Ronald Jacobs Award for Math. Susan Gong  
Mary B. Gillis Remedial Reading
          Award
Jose Rosa
Ana Colon
Andrew Haynesworth
Delanie Abney
Carmen Hernandez
N.E. Speaking Dept. Medal....... Teresa Paulino Daniel Cruz
Haney Award for Woodworking.. Angel Rodriguez  
Blanche Rothstein Drama Medal.. George Rodriguez Milagros Carrero
Future Teachers Club................... Brenda Sherrill  

Certificates

Certificate of Merit in Social
           Studies..............................
Carmelo Mercado
Marilyn Cortez
Dennis Mallory
Juan Vasquez
Andrew Haynesworth
Judith Escalona
NYC Assoc. of Teachers
          of English.........................
David Rosa  
NYC Chapter of Teachers of
            Spanish ..........................
Elba Burgos
Judith Rodriguez
Milagros Irizarry
Amer. Assoc. of Teachers of
           French Certificate of
           Merit ...............................
Gwendolyn Springfield
Linda Rodriguez
 
Certificate of Service.................... Robert Minucci  
Music Chairmen's Assoc.
          Certificate of Merit.............
Paula Sims Ana Fernandez
Art Certificate ............................. Ruth Rivera  

Service Awards

Alexander R. Gillis Medal............. Melvin Corbett  
Mary B. Gillis Medal.................... Denise Ramos  
Anne Hutchinson D.A.R. Medal... Ronald Murray Jackqueline Brown

Back to:  Education

Contributor: Willie Troche
Last Update July 12, 2006
Copyright © 1999-2014 Searching For Our Roots
All rights reserved.